Msza to uobecnienie ofiary krzyżowej Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu.

Msza dla wielu katolików to bardzo ważne wydarzenie w tygodniu. Msza to również według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa na ołtarzu. Są także różne rodzaje takowych mszy. Oprócz nabożeństwa, które odprawiane są w niedzielę, wyróżniamy jeszcze inne istotne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w których jako katolik trzeba brać udział to głównie Boże Narodzenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku a także Nowy rok to również czas, gdy ludzie wierzący idą na mszę świętą w kościele. Katolicy gromadzą się wówczas w swoich własnych kościołach na mszy świętej, by podziękować Panu Bogu za swoje życie, sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Msza święta dzieli się na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, że jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od wiernych, bo wedle wiary chrześcijańskiej również jesteśmy dziećmi Boga. Sama msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Kolejno kapłan daje znak krzyża zaś osoby zgromadzone w kościele powtarzają ten znak razem z kapłanem. Dokładnie tak samo msza kończy się błogosławieństwem. Kolejnym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w trakcie mszy zaprasza całą wspólnotę do modlitwy. Kolejno ksiądz przechodzi do głównej części mszy swiętej. To pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie i liturgia słowa. Warto również dodać, iż dwa czytania nie za każdym razem są czytane. Na mszy świętej w tygodniu najczęściej ksiądz ogranicza się jedynie do jednego. Psalm również nie zawsze jest identycznie śpiewany. W zależności od tego, czy jest okres Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to zmieniają się końcówki danego psalmu. Wówczas w okresie tuż przed Wielkanocą, w Wielkim Poście nie śpiewa się Alleluja. Natomiast w okresie świąt wigilijnych w kościele dołącza się również podczas mszy śpiewanie kolęd. Na każdej mszy kapłan wygłasza także napisane przez siebie kazanie. Następuje ono tuż po przeczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień kazanie jest inne.

 

Podstawowym punktem każdej mszy jest także przyjęcie komunii świętej. Wówczas wszyscy katolicy zbierają się przeważnie przy ołtarzu, bo tam ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię z kielicha bezpośrednio do ust wierzących. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek i tam ksiądz albo paru księży w zależności od ilości osób, podchodzi i udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze ludzie przychodzą do kościoła całą rodziną. Nawet malutkie dzieci są tam przynoszone, aby od najmłodszych lat poznawały swoją kulturę i wiarę. Większość tych dzieci przygotowywana jest do Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla katolików.

Dodaj komentarz